Najzaujímavejšia časť na poslednej dvojstranne, inak by som dal celej knihe 2 a pol**. Neoplatí sa kupovať, keď chcete môžem vám ju požičať.
Sme sociálni, kultúrni, spirituálni a kulinárski. Z tohto dôvodu môže byť vegánska strava – bez ohľadu na množstvo jej výhod – pre mnohých ľudí tvrdým orieškom. Našťastie, tak ako pri iných veciach, aj výhody vegánskeho životného štýlu možno spoznávať postupne. Nemusí to byť hneď všetko, alebo nič. (Tu sa mi páčilo, že kniha konečne netlačila).
Vegánskou stravou by sa celosvetovo predišlo 8,1 milióna úmrtí do roku 2050. Vegetariánskou stravou by sa predišlo 7,3 milióna úmrtí a strava, ktorá by obmedzovala mäso, by zabránila 5,1 milióna úmrtí. Podobne by vegánska strava znížila emisie skleníkových plynov o 70 %, vegetariánska o 63 % a strava obmedzujúca mäso by ich znížila o 23 %. Áno, vegánska strava jednoznačne vyhráva, ale aj iné možnosti majú význam a pre mnohých môžu byť dosiahnuteľnejšie. (Takže pokojne stačí ísť zlatou strednou cestou vegetariánstva a netreba to hrotiť + na sviatky alebo raz za týždeň/dva si dať mäso).
Nedovoľme, aby sa dokonalosť stala nepriateľom dobra. Všetky kroky, ktoré podnikneme smerom k zdravšiemu stravovaniu a udržateľnejšiemu potravinovému systému s nižším negatívnym vplyvom na životné prostredie a život zvierat, idú tým správnym smerom. (Veľmi pekná prvá veta).
Tri veci som sa z celej knihy, v ktorej ma na 97 % neustále presviedčala a dávala tú istú odpoveď (áno) na jej názov. Sú:
Seitan popísať, že to je jednoduché jedlo z vody a múky
Že najviac bielkovín na 100 g čo sa rastlinnej stravy týka, nie je v strukovinách akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ale (od najväčšieho) v; tekvicových semienkach, arašidovom masle, konopných semienkach, mandliach a pistáciách (33 až 20 g na 100 g).
Metán – z fotky v signale horší skleníkový plyn ako známešjí oxid uhličitý